S Mrkwem dobrodružstvích, vypravěčství a RPG kroužku

V šestém dílu ze série mini rozhovorů s hosty se ptáme Mrkwe ze skupiny Skorohrdinové, kteří streamují povětšinou kratší kampaně na internetu. Mrkew sám vede dětský RPG kroužek a věnuje se dalším činnostem okolo her na hrdiny.

Skoro hrdinové hrají zajímavé a také nepříliš známé RPG hry na YouTube. Kterou ze sérií (kampaní) sis zatím nejvíce užil a proč?

Dost složitá otázka. Těch her jsme hráli spoustu a strašně blbě se říká, jestli lasagne jsou lepší než třeba korejské jídlo. Ale pokud bych mohl vypíchnout tři série, které mě osobně fakt bavily bez ohledu na pořadí.

Píseň z mokřadu ze systému Svitku hrdinů – Nord (autor Svitku hrdinů) nám odvedl celou sérii. Kromě toho, že ten systém se mi strašně líbí (a hlavně nějakou dobu v něm vedu kroužek) tak se mi hlavně líbilo, že to nebylo nudné klasické české fantasy o banditech a zlu které musíme porazit.

Strážci Doubravy ze systému Mausritter. Lehce bizarní myší dobrodružství ve světě lidí, kdy jsme čelili vždy větším nebezpečím, než jsme byli my sami. A v přírodě je hodně věcí větší než myš. Na základě této série vyšlo naše dobrodružství Doubrava, o které máme také přednášku.

Řekl bych, že jsem byl spokojený i sérii kterou jsem vedl Za boha Kai ze světa Lone Wolfa – oficiální kampaň Terror of the Darklords. Povedl se detektivní začátek a pak grandiózní konec série kdy jsme vedli obří bitvu se silami zla. S čím nejsem úplně spokojený je střed série, který se táhl a nic se tam “nedělo”. Přes velké území se cestovalo a ač to mělo způsobovat časový tlak a na papíře to znělo skvěle, v reálném hraní to vůbec nefungovalo a vůbec to nevyznělo tak jak mělo. Kdyby to tam vůbec nebylo, zřejmě by to ničemu neuškodilo. Ale to už je riziko živého hraní, že ne vždy se to musí povést.

Hraješ rád one-shoty? Na Brnoconu budeš mít o nich i přednášku. Podle čeho poznáš kvalitní one-shot?

Složitá otázka. Abych řekl pravdu, udělat dobrý oneshot, který je zábavný a intenzivní je těžký. Taky to vyžaduje určitou mentalitu po hráčích a představu o hře. Protože pokud člověk očekává velké a dlouhodobé rozvíjení příběhu a pak je ze hry člověk zklamaný, tak bohužel tady nemůžu sloužit v rámci čtyř hodinové hry.

Ale pár bodů. 1. oneshot si hráči užili. Pokud si toto hráči řeknou byl to dobrý oneshot. Dobře pojďme trošku detailněji. 2. Hra by měla začít už v nějakém konkrétním problému. Není čas na postupné odhalování a hledání problému. 3. Hra není sekvence lineárních přesně daných událostí. Chápu, že někdy to je složité udělat, ale když to tam není má to pro mě bonusové body. Pokud bych mohl na něco odkázat tak na náš oneshot vražedné světlo na našem Youtube.

Více si nechám na přednášku. Nebudu tam probírat jenom samotný oneshot, ale i určitou přípravu okolo pro danou hru, jak to dělám.

Hrám na hrdiny se věnuješ i v kroužku pro děti. Je hra s nimi rozdílná? A případně v čem?

Nepřijde mi. Takhle, měl jsem několik dětských skupin a pokud ta skupina nebyla vytvořená přímo pro RPG a neměli o RPG přímo zájem (měl jsem třeba natlačené děti z divadla protože to je přece to “stejný”), tak je to prostě nebavilo a dělali u toho kraviny. Ale předpokládám, že by to bylo stejný i u dospělých. Skupiny (10-13 let) které se hlásily přímo na RPG jsou stejně aktivní jak dospělí a nevidím v tom rozdíl. Seriózně! Paříme tři hodiny týdně. Tvoří dost bonusového obsahu atd.. ale možná mám jen štěstí na skupinu.

Jsi raději hráč nebo vypravěč? Která z rolí u stolu ti sedne lépe?

Je mi to docela jedno abych řekl pravdu. Pokud jsou hráči super tak si užívám jakoukoliv roli ač jde o hráče nebo vypravěče.

Na Skoro Hrdinech jsme teď slavili že vedu hru po 16 měsících. Poslední hra kterou jsem veřejně vedl na našem kanále byla Za boha Kai, což byla série z Lone Wolf světa. Ale ono zdání může klamat. Vedl jsem dost her po conech, různé online hry, veřejné hry v Brně tak také jsem se věnoval svému kroužku s dětmi.

Na co se na Brnoconu nejvíce těšíš?

Potkat lidi, pokecat o různých tématech, vidět se reálně. Že si lidi poslechnout mé přednášky anebo zahrají mé připravené hry. Všeobecně i na conech zahrát si hry které bych si normálně nezahrál, ač na Brnoconu mám dost plný svůj program, takže asi nic nezahraji jako hráč.

- Další články a novinky -

Kostýmová soutěž na Brnoconu

RPG Příběhy se hodně věnují hraní rolí a vciťování se do postav. Proto jsme si pro vás připravili soutěž, kde budete moct předvést své kostýmy a dovednosti, jak se umíte do vámi ztvárňované role vžít.

Pokračovat ve čtení »

Místy má člověk pocit, že čte příručku pro televizního scénáristu, říká o Příšeře týdne Daniel Vázquez

V osmém dílu ze série mini rozhovorů s hosty se bavíme s Danielem Vázquezem o jeho první vydané knize a zároveň RPG hře Příšera týdne (v orig. Monster of the Week). Jednoduchá hra nabízí možnost se ujmout rolí jako z Buffy, přemožitelky upírů a vypořádat se s nadpřirozenem. Co vedlo Daniela k vydání zrovna této RPG hry? A mají v Casa de Locos zálusk už na jiné tituly?

Pokračovat ve čtení »